Коприната е естествено протеиново влакно и тук ще говорим най-вече за тези копринени влакна, от които се произвежда текстил.
Видове коприна в зависимост от тяхното приложение
Още от първото изречение можем да я разделим на два вида – за облека и за други цели, сред които е индустрията, за производство на парашути, велосипедни гуми, пълнеж за завивки, даже и торби за артилерийски барут! Не малко приложение има в интериорното обзавеждане, медицината, както и като биоматериал.
Видове естествена коприна според суровината за производство
Следващото деление е според това, от какво се произвежда коприната. Накратко казано – от ларви на насекоми, които образуват пашкули. А насекомите могат да бъдат щурци, пчели, оси, мравки, бръмбари, бълхи, мухи и разни други подобни. Коприна се произвежда и от паяци, и от миди! Разбира се, коприната, която те произвеждат силно се различава и като цвят, еднородност на текстурата, здравина, износоустйчивост и издръжливост във времето. И по сфера на приложение също се различават.
При производството на копринен плат от особена важност за качеството е дължината на влакното, което се отмотава от пашкула. При пашкула на ларвата на копринената буба Bombyx mori тя достига до 1 500 метра! Това и придава основно предимство пред другите видове и реално я прави лидер, с почти 90% дял от общото производство на коприна. Освен нея (Mulberry silk), с приложение основно в модната индустрия, има още няколко вида, които имат също сравнително широко приложение:
- Eri (позната и като Endi или Errandi silk). Тя с е кремав цвят и е по матова, подобно на памучна тъкан. Издръжлива е и също е подходяща за облекла и интериорни тъкани, но е трудна за почистване и често може да съдържа микроорганизми;
- Tasar, наричана също Tussah. На опип доста се различава от познатото усещане. Не е толкова нежна и мека. Много здрава е и с приложение основно в интериора. Трудна е за оцветяване и се използва най-често в естествения си меден цвят.
- Muga silk. Произвежда се само в Индия, в доста малки количества. Красива е и от нея се произвеждат облекла за кралското семейство.
- Spider silk. Разходите за производство са безумно високи, но е изключително здрава. От нея се произвеждат дори бронежилетки;
- Mussel silk. От наименованието разбирате, че се произвежда от миди. Производството и в Гърция датира от 8-то хилядолетие пр. н. е.. Това е един от най-скъпите видове коприна;
Естествена коприна според начин на производство
Част от стандартното производство на коприна е размотаването на влакното от пашкула. При някои видове дива коприна, влакна се извличат чрез досадно и трудоемко кадриране. Сами се досещате, че при този начин влакното не може да бъде с голяма дължина. Има и технология, при която пашкулите се разтварят по химичен път и от полученият разтвор се извличат влакна. Получената по този начин коприна, обаче е два пъти по твърда от произведената по традиционния начин.
Спираме до тук. В следваща статия ще разкажем за копринените тъкани, използвани за облекла от коприна, включително и за тези, от които правим нашите копринени шалове Ina Assa™.
Разгледайте страницата ни за елегантни дамски шалове
Тази статия все още няма коментари